Zabiegi laserowe

Laserowe usuwanie żylaków EVLT to minimalnie inwazyjna, bezpieczna i bardzo skuteczna metoda leczenia niewydolności żył.

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki to trwałe poszerzenia żył powierzchniowych, które przyjmują postać podskórnych balonowatych uwypukleń. Powstają w wyniku zaburzeń równowagi między ciśnieniem krwi jakie panuje w żyłach powierzchniowych, a wytrzymałością ich ściany. Najczęstszą przyczyną ich powstania i powiększania jest niewydolność zastawek żylnych oraz wrodzone lub nabyte osłabienie ściany żył.

Żylaki początkowo traktowane są jako problem kosmetyczny, jednak w wyniku nie leczonej choroby mogą pojawić się obrzęki podudzi, początkowo w okolicy kostek. Obrzęki nasilają się pod wieczór, a ustępują po nocy spędzonej w pozycji leżącej. Z biegiem czasu mogą się jednak utrwalić i nie ustępować po nocy.

Laserowa ablacja wewnątrzżylna EVLT

Laserowa ablacja wewnątrzżylna EVLT jest metodą o najlepiej udokumentowanej skuteczności i bezpieczeństwie. Metoda polega na zamknięciu niewydolnych pni żylnych przy użyciu energii termicznej generowanej światłem lasera. Światłowód wprowadza się do żyły poprzez nakłucie skóry. Cały zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a pacjent opuszcza placówkę bezpośrednio po zabiegu bez konieczności hospitalizacji.

Wskazania oraz przygotowanie do zabiegu

Podstawą kwalifikacji do zabiegu EVLT jest wykonanie badania ultrasonograficznego duplex Doppler kończyn dolnych. Wskazaniem do laserowej ablacji wewnątrzżylnej są żylaki kończyn dolnych oraz niewydolność zastawek w żyle powierzchniowej kończyny dolnej (żyle odpiszczelowej lub żyle odstrzałkowej). Na wybór metody wpływ ma również wiek pacjenta, zaawansowanie choroby oraz występowanie chorób współistniejących.

Przez zabiegiem niezbędne jest również wykonanie badań krwi: morfologii, APTT oraz CRP oraz zaopatrzenie w pończochy z I klasą ucisku. Zabieg przeprowadzamy jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie ma konieczności być na czczo - pacjent może jeść i pić nawet chwilę przez zabiegiem.

Przebieg zabiegu

Po przygotowaniu kończyny płynem dezynfekcyjnym i znieczuleniu miejscowym skóry, pod kontrolą usg nakłuwa się przezskórnie żyłę i wprowadza się do niej jednorazowy, sterylny światłowód laserowy. Końcówkę światłowodu umieszcza się w okolicy połączenia uszkodzonej żyły powierzchownej z żyłą głęboką, z której pochodzi refluks. Następnie przez nakłucia skóry podaje się w okolicę żyły płyn z lekiem do znieczulenia miejscowego. Oprócz właściwości przeciwbólowych leku płyn ma za zadanie ochronić otaczające żyłę tkanki przed energią termiczną lasera. Po sprawdzeniu pozycji światłowodu rozpoczyna się zamykanie żyły. Impulsowa praca lasera pozwala na systematyczne wyciąganie światłowodu z żyły tak, aby zamknąć ją równomiernie na całej długości. Pozycję światłowodu kontroluje się podczas całego zabiegu w ultrasonografii. Po wyciągnięciu światłowodu z żyły na miejsce nakłucia zakłada się jałowy opatrunek a na kończynę pończochę o stopniowanym ucisku. Pacjent może wstać ze stołu zabiegowego i po chwili odpoczynku może opuścić gabinet zabiegowy o własnych siłach.

Zalecenia po zabiegu

- profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (10 dni)
- noszenie pończochy o I stopniu ucisku przez 24 godziny po zabiegu, a następnie przez 2 tygodnie w ciągu dnia
- wizyta kontrolna 4 tygodnie po zabiegu (bezpłatna)
- w przypadku nasilenia dolegliwości przyjmowanie leków przeciwbólowych
- bezpośrednio po zabiegu nie zaleca się samodzielnego prowadzenia samochodu

Już następnego dnia po zabiegu pacjent może wrócić do umiarkowanej aktywności fizycznej (spacery, chodzenie po schodach, praca nie wymagająca wzmożonego wysiłku), do uprawiania sportu można wrócić po 2-4 tygodniach.

Powikłania po zabiegu zdarzają się rzadko. W miejscach nakłucia skóry mogą pojawić się siniaki.

Zabiegi uzupełniające

Czasami jednocześnie z procedurą EVLT lub jako kolejny etap leczenia wykonuje się zabiegi uzupełniające takie jak: skleroterapia, klejenie żylaków (VeinOff) czy laseroterapia przezkórna Vasculaze. Łączenie różnych metod zabiegowych prócz skuteczności medycznej pozwala również osiągnąć lepsze efekty kosmetyczne.

Specjaliści wykonujący zabieg:

dr n. med. Norbert Zapotoczny

Specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, proktolog


Norbert Zapotoczny - ZnanyLekarz.pl
Lekarz przesympatyczny, bardzo rzeczowy, wyjaśnia wszystko ze szczegółami. Odpowiada na każde pytanie nurtujące pacjenta. Dobiera optymalne sposoby leczenia polecam.

Barbara | źródło www.znanylekarz.pl

lek. Krzysztof Jacyna

Specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej


Krzysztof Jacyna - ZnanyLekarz.pl
Pan doktor zajął się mną bardzo dokładnie, doprowadził leczenie do końca. Jest bardzo sympatyczny, kompetentny, w trakcie wizyty wyjaśnia wszelkie wątpliwości. Polecam wszystkim którzy mają problemy angiologiczne.

Andrzej | źródło www.znanylekarz.pl


lek. Łukasz Pałka

Specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej


Łukasz Pałka - ZnanyLekarz.pl
Bardzo sympatyczny i profesjonalny lekarz. Dokładny wywiad, dokładnie przeprowadzone badanie. Duży szacunek do pacjenta. Wszystko wyjaśnione w sposób jasny i zrozumiały. Spokój Pana Doktora udziela się pacjentowi.

Agnieszka | źródło www.znanylekarz.pl

lek. Iwona Ździebło-Krankowska

Specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej


Iwona Ździebło-Krankowska - ZnanyLekarz.pl
Bardzo profesjonalna i sympatyczna. Wizyta przebiegła rzeczowo, w miłej atmosferze. Pani Doktor poświęciła bardzo dużo czasu na badanie i szczegółowe wyjaśnienia. Postawiła trafną diagnozę i dokładnie zaplanowała kolejne kroki leczenia. Zdecydowanie polecam.

Joanna | źródło www.znanylekarz.pl