Biopsja cienkoigłowa tarczycy

Biopsja cienkoigłowa tarczycy

Biopsję cienkoigłową tarczycy wykonuje się po palpacyjnym wykryciu lub uwidocznieniu w USG guzka tarczycy. Do zabiegu Pacjent odsłania szyję i zdejmuje z niej wszelkie ozdoby. Następnie kładzie się na leżance z głową odchyloną do tyłu. Lekarz pod kontrolą USG ustala optymalne miejsca do nakłucia. Podczas nakłucia nie wolno się poruszać, rozmawiać ani przełykać śliny. Pobranie próbki jest praktycznie bezbolesne i nie wymaga znieczulenia.

Wynik biopsji

Biopsja tarczycy pozwala na ocenę komórek, nie całych tkanek. Ostateczne rozpoznania choroby tarczycy stawia się w oparciu o całościowy obraz kliniczny, tj. wywiad, badanie kliniczne, obraz cytologiczny z biopsji tarczycy oraz pozostałe badanie dodatkowe. W niektórych przypadkach pobrany podczas biopsji materiał nie zawiera komórek tarczycy, lub zawiera ich za mało, aby wypowiedzieć się co do jednoznacznego rozpoznania. Taki stan jest określany przez patologów (lekarzy wykonujących badanie pobranego materiału) terminem "biopsja niediagnostyczna" i nie oznacza, iż nie jest ona niediagnostyczna w potocznym rozumieniu, czyli "źle wykonana".

WAŻNE INFORMACJE DLA PACJENTA!
- czas oczekiwania na wynik biopsji tarczycy wynosi około 4 tygodni,
- w przypadku wyniku niediagnostycznego, powtórna biopsja tarczycy jest badaniem pełnopłatnym.

Specjaliści wykonujący zabieg

lek. Magdalena Sitarska

Specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej


Magdalena Sitarska - ZnanyLekarz.pl
Pani dr jest osobą o ciepłym usposobieniu. Jest też świetnym lekarzem. Cierpliwie słucha pacjenta, odpowiada na wszystkie pytania tłumaczy co będzie robić w czasie zabiegu. Jest konkretna i rzeczowa, ale też taktowna i wyrozumiała. Jestem bardzo zadowolona.

Joanna | źródło www.znanylekarz.pl

lek. Kamil Dąbrowski

Specjalista chirurgii onkologicznej


Kamil Dąbrowski - ZnanyLekarz.pl
Bardzo dobry i konkretny lekarz. Zalecił mi zabieg i przekonał mnie do jego przeprowadzenia. Sam zabieg wykonał bardzo profesjonalnie, szybko i bezboleśnie. Szczerze polecam Pana Doktora.

Paweł | źródło www.znanylekarz.pl