Miniflebektomia

Chirurgiczne usunięcie dużych,
powierzchownie położonych żylaków.

Żylaki to trwałe, ograniczone poszerzenia żył powierzchniowych, które przyjmują postać podskórnych balonowatych uwypukleń. Powstają w wyniku zaburzeń równowagi między ciśnieniem krwi jakie panuje w żyłach powierzchniowych, a wytrzymałością ich ściany. Najczęstszą przyczyną ich powstania i powiększania jest niewydolność zastawek żylnych oraz wrodzone lub nabyte osłabienie ściany żył.

Przebieg zabiegu:

Miniflebektomia jest chirurgiczną metodą leczenia polegającą na miejscowym usunięciu zmian żylakowych. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Po odkażaniu skóry, przez nakłucie skóry w okolicy żylaków wprowadza się do tkanki podskórnej środek znieczulający. Następnie po wykonaniu drobnych kilkumilimetrowych nacięć skóry usuwa się żylaki przy pomocy specjalnych narzędzi chirurgicznych. Nacięcia są zwykle na tyle małe, że najczęściej nie wymagają założenia szwów, choć czasem mogą wymagać. Po zabiegu na rany zakłada się jałowe opatrunki a na kończynę pończochę uciskową lub bandaż elastyczny. Zwykle od razu po zabiegu można powrócić do normalnej aktywności ruchowej.

Korzyści zabiegu:

- rany po zabiegu goją się bardzo szybko,
- niewielkie blizny powstałe po zabiegu, z czasem robią się niewidoczne,
- bardzo dobry efekt kosmetyczny.


Zalecenia po zabiegu:

- noszenie pończochy o I stopniu ucisku przez 24 godziny po zabiegu, a następnie przez 2 tygodnie w ciągu dnia,
- bezpośrednio po zabiegu nie zaleca się samodzielnego prowadzenia samochodu.

Już następnego dnia można wrócić do umiarkowanej aktywności fizycznej (spacery, chodzenie po schodach, praca nie wymagająca wzmożonego wysiłku), do uprawiania sportu można wrócić po 2-4 tygodniach.

Pozostałe zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej (flebologii):