Umów wizytę
Pokaż wszystkie

Wylecz żylaki zimą!

Przewlekła niewydolność żylna jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie. Szacuje się, że w Polsce dotyczy ok. 47% kobiet i 37% mężczyzn. Nieleczona choroba może doprowadzić do groźnych powikłań wymagających długotrwałego, specjalistycznego leczenia.

Przyczyny powstawania żylaków są najczęściej uwarunkowane genetycznie. Osłabienie ściany naczyń żylnych jest spowodowane nieprawidłową budową i proporcja białek, które wchodzą w jej skład. Takie osłabione naczynie ma tendencję do poszerzania się. Tym samym zastawki, które w żyłach powinny zapobiegać cofaniu się krwi czyli tzw. refluksowi, oddalają się od siebie i tracą szczelność. Nagromadzenie się krwi w łożysku naczyniowym doprowadza do wzrostu ciśnienia żylnego, które jeszcze bardziej poszerza osłabione naczynia. Te nadmiernie poszerzone żyły to właśnie żylaki.

Początkowo pacjenci uważają poszerzone żyły za defekt kosmetyczny ale z czasem niewydolność żylna może spowodować poważne problemy zdrowotne. Nadmiar krwi w żyłach może prowadzić do obrzęku tkanki podskórnej a w spuchniętych nogach często rozwijają się stany zapalne, które mogą doprowadzić do powstania trudno gojących się ran, zwanych owrzodzeniami żylnymi. Z kolei zastój krwi w poszerzonych naczyniach może doprowadzić do pojawienia się zakrzepicy, czyli zakrzepów krwi powodujących niedrożność naczyń.

Z uwagi na to, że przyczyny powstawania żylaków mają podłoże genetyczne nie istnieje stuprocentowa metoda profilaktyki a większość polecanych sposobów może co najwyżej opóźnić pojawianie się objawów choroby. Leczenie farmakologiczne jest z kolei nieskuteczne a większość „leków na żylaki” to suplementy diety. Leczenie zachowawcze sprowadza się do noszenia wyrobów kompresyjnych, czyli ciasnych pończoch. Mogą one zahamować postęp choroby jednak tylko na czas ich stosowania, co samo w sobie jest dla pacjentów bardzo uciążliwe. Jedyną skuteczną metodą leczenia żylaków jest leczenie zabiegowe.

Laserowe usuwanie żylaków EVLT

Obecnie dysponujemy całą gamą małoinwazyjnych zabiegów, które w odróżnieniu od metod klasycznych nie polegają na wyrywaniu chorych żył i mogą być przeprowadzone w warunkach ambulatoryjnych. Spośród nowoczesnych metod najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą jest laserowa ablacja wewnątrzżylna (Endovenous Laser Treatment – EVLT). Metoda polega na wprowadzeniu do niewydolnej żyły światłowodu i zamknięcia uszkodzonego naczynia przy pomocy lasera. Cały zabieg trwa krótko i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu pacjent może opuścić klinikę bezpośrednio po jego zakończeniu na własnych nogach. Ponieważ światłowód jest wprowadzany przez nakłucie skóry po zabiegu nie pozostają rany, szpecące blizny ani nie ma konieczności usuwania szwów.
Oprócz bardzo wysokiej skuteczności zabieg laserowy jest bardzo bezpieczny. Zamykanie żyły kontroluje się przez cały czas przy pomocy ultrasonografu, dzięki któremu zabieg można przeprowadzić bardzo precyzyjnie i zamknąć tylko wybrane naczynia.

Żylaki są źródłem Twojego bólu i dyskomfortu?

Dowiedź się więcej o schorzeniu i metodach leczenia.
Po zabiegu pacjent wraca do domu i może powrócić do normalnej aktywności fizycznej. Przez około 2 tygodnie wskazane jest noszenie pończoch o pierwszej klasie ucisku, co znacznie zmniejsza ewentualne dolegliwości i poprawia skuteczność zamknięcia żył. Jeżeli w kontrolnym badaniu usg, które wykonuje się najczęściej po miesiącu, potwierdzi się zamkniecie żył, wtedy można przejść do etapu kosmetycznego i przy pomocy różnych metod likwidować drobne, nieestetyczne naczynka i pajączki żylne.

Zabieg laserowego usuwania żylaków EVLT przeprowadza się przez cały rok, jednak ze względu na wskazanie noszenia pończoch uciskowych jesień i zima są najczęściej wybieranymi przez pacjentów porami roku.

Autor: VenoMedica
Prawa autorskie zastrzeżone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *