Korekcja wrastającego paznokcia

Metodą fenolizacji macierzy paznokcia

W początkowym okresie wrastającego paznokcia, gdy zmiany nie są zbytnio nasilone, skuteczne mogą być metody zachowawcze, jak np. ortonyksja, czyli zakładanie klamerek, które zmieniają tor wzrostu płytki paznokciowej. Jednak w przypadku zaawansowanych, nawracających zmian zapalnych z towarzyszącą infekcją, najskuteczniejsze są metody chirurgiczne.

Czym jest wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć to najczęściej palucha stopy, który wrasta brzegiem w skórę, uciska ją i rozcina, wywołuje stan zapalny oraz bolesny obrzęk. Jako powikłanie wtórnie dołączyć mogą się miejscowe zakażenia bakteryjne i grzybicze, w ciężkich przypadkach penetrujące nawet do kości. Ryzyko powikłań jest większe przy współwystępowaniu cukrzycy i miażdżycy tętnic.

Przyczyny wrastania paznokcia:

- genetycznie uwarunkowana budowa anatomiczna,
- uszkodzenie macierzy paznokcia przez uraz lub infekcję,
- wady budowy kości i stawów palca,
- zmiany naczyniowe w przebiegu niewydolności krążenia,
- zbyt ciasne obuwie,
- otyłość,
- nadpotliwość powodująca macerację naskórka.

Na czym polega fenolizacja?

Po znieczuleniu palca i odkażeniu skóry i paznokcia, narzędziem chirurgicznym wyjmuje się brzeg paznokcia z wału wraz ze skrzydełkiem paznokcia. Przycina się brzeżnie płytkę paznokciową, tak, aby pomiędzy paznokciem i wałem pozostawić niewielką szczelinę. Następnie podaje się do niej 88% roztwór Fenolu, którego zadaniem jest chemiczna denaturacja odsłoniętej macierzy, dzięki czemu paznokieć będzie rósł węższy i nie będzie wrastał w wał paznokciowy. W następnej kolejności zakładany jest opatrunek, i ewentualnie szwy. Gdy założone zostaną szwy należy je usunąć w terminie, w którym zaleci lekarz, najczęściej w przeciągu 7-10 dni.

Rekonwalescencja

Proces gojenia trwa do około 1 miesiąca, jednak do pełnej sprawności dochodzi się już po kilku - kilkunastu dniach. Zabieg nie wymaga pozostawiania szwów ani wycinania części palca, jak w przypadku innych metod chirurgicznych. Do czasu wygojenia się wału paznokciowego konieczna jest zmiena opatrunków.

Specjaliści wykonujący zabieg

lek. Tomasz Tomczyk

Specjalista chirurgii ogólnej,
Specjalizant chirurgii naczyniowej


Tomasz Tomczyk - ZnanyLekarz.pl

Więcej informacji na blogu