Operacja zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka powstaje na skutek zwyrodnienia lub obrzęku zapalnego struktur w kanale nadgarstka. W wyniku obrzęku tkanek, dochodzi do ucisku i niszczenia delikatnego nerwu pośrodkowego. Powstały ucisk może powodować dolegliwości bólowe oraz utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Kwalifikacja do zabiegu

Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz podczas konsultacji ortopedycznej. W pierwszej kolejności przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, którego celem jest ustalenie objawów oraz sytuacji, w których objawy się pojawiają lub nasilają. Następnie specjalista przystępuje do badania fizykalnego, podczas którego wykonuje badanie palpacyjne oraz ultranograficznego, pokazujące zmiany w obrębie nadgarstka. Jeśli zdaniem lekarza, dolegliwości pacjenta będą związane z nerwem pośrodkowym, skieruje on pacjenta na badanie elektromiografii (EMG). Jest to badanie polegające na pomiarze impulsów przewodzenia nerwowego, którego celem jest ustalenie czy ucisk nerwu pośrodkowego zlokalizowany jest w kanale nadgarstka czy na innym jego poziomie.

Opis zabiegu

Pacjent zgłasza się do placówki na czczo oraz z wynikami badań krwi. Po przygotowaniu pola operacyjnego oraz podaniu znieczulenia miejscowego lekarz przystępuje do zabiegu. Interwencja chirurgiczna zespołu cieśni nadgarstka polega na wykonaniu nacięcia skóry po stronie dłoniowej w okolicy troczka zginaczy oraz rozwarstwieniu tkanek, aż do uwidocznienia samego troczka. Następnie przecina się troczek lub (znacznie rzadziej) wykonuje Z-cięcie, które pozwala na wydłużenie troczka bez przerywania jego ciągłości. Cała procedura trwa do 30 min. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może opuścić placówkę.

Specjalista wykonujący zabieg

lek. Piotr Oleszek

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu


Piotr Oleszek - ZnanyLekarz.pl
Miła atmosfera. Fachowe, skrupulatne podejście do problemu z którym się przychodzi.W 100% mogę polecić Pana doktora wszystkim potrzebującym dobrej opieki ortopedycznej.

Remigiusz | źródło www.znanylekarz.pl

Lekarz profesjonalny, szczegółowy i pomocny. Zaangażowany w leczenie pacjenta. Koncentruje się nie tylko na objawach ale i na przyczynach chorób. Dużo cierpliwości oraz empatii dla osób starszych. Lekarz godny polecenia.

Anielka | źródło www.znanylekarz.pl

To moja pierwsza wizyta i nie spotkałam się wcześniej z tak profesjonalnym podejściem do pacjenta - trafiłam do doktora urazie, jego mechanizm został mi dokładnie opisany wraz z dalszym postępowaniem. Bardzo polecam!

Hanna | źródło www.znanylekarz.pl

lek. Ewa Wagner

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu


Piotr Oleszek - ZnanyLekarz.pl
Pani Doktor szczegółowo przeprowadziła wywiad i zleciła dodatkowe badania. Podejście do pacjenta na bardzo wysokim poziomie.

Wojciech | źródło www.znanylekarz.pl

Wspaniała lekarka. Szczegółowo przeprowadziła wywiad szukając przyczyny problemu. Miła, uśmiechnięta, empatyczna. Polecam z całego serca.

Dorota | źródło www.znanylekarz.pl

Bardzo profesjonalna i sympatyczna Pani doktor. Odpowiedziała na wszystkie pytania i wątpliwości. Bardzo polecam!

Dominika | źródło www.znanylekarz.pl