ClariVein

Zabieg mechaniczno-chemiczny usuwania żylaków

Żylaki to trwałe, ograniczone poszerzenia żył powierzchniowych, które przyjmują postać podskórnych balonowatych uwypukleń. Powstają w wyniku zaburzeń równowagi między ciśnieniem krwi jakie panuje w żyłach powierzchniowych, a wytrzymałością ich ściany. Najczęstszą przyczyną ich powstania i powiększania jest niewydolność zastawek żylnych oraz wrodzone lub nabyte osłabienie ściany żył.

Przebieg zabiegu:

Ablacja mechaniczno-chemiczna ClariVein to procedura minimalnie inwazyjna, bezbolesna i bezpieczna, której celem jest wyłączenie z krążenia uszkodzonej żyły powierzchownej, zasilającej żylaki. Po przezskórnym nakłuciu żyły kontrolowanym w obrazie ultrasonograficznym do jej wnętrza wprowadza się sterylny cewnik, połączony z systemem rotacyjnym napędzanym energią elektryczną. Po umiejscowieniu końcówki w okolicy połączenia uszkodzonej żyły powierzchownej z żyłą głęboką, naciskając spust w rękojeści systemu, uruchamia się mechanizm rotacyjny, który obraca końcówką cewnika. Dochodzi do podrażnienia śródbłonka naczyniowego uszkodzonej żyły. Podczas powolnego wyciągania wirującego cewnika, przez dołączoną do rękojeści strzykawkę podaje się do światła żyły sklerozant - substancję chemiczną, która reagując z uszkodzonym śródbłonkiem żyły doprowadza do jej zamknięcia.

Wskazania do zabiegu:

- żylaki kończyn dolnych,
- niewydolność zastawek w żyle powierzchniowej kończyny dolnej (żyle odpiszczelowej lub żyle odstrzałkowej)Zalecenia po zabiegu:

- profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (10 dni)
- noszenie pończochy o I stopniu ucisku przez 24 godziny po zabiegu, a następnie przez 2 tygodnie w ciągu dnia
- w przypadku nasilenia dolegliwości przyjmowanie leków przeciwbólowych
- bezpośrednio po zabiegu nie zaleca się samodzielnego prowadzenia samochodu

Już następnego dnia można wrócić do umiarkowanej aktywności fizycznej (spacery, chodzenie po schodach, praca nie wymagająca wzmożonego wysiłku), do uprawiania sportu można wrócić po 2-4 tygodniach.

Pozostałe zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej (flebologii):